Yeni Bir Dünya Borç Krizi mi Geliyor?

14.02.2020 -Cuma

Dünya Bankası’nın bu yıl çıkacak olan araştırmasının “Global Waves of Debt”* in ilk öncü makaleleri yayımlandı. Bunlara göre dünya ekonomisi geçmiş 50 yıl içinde 4 kez büyük çaplı borç birikim sorunu yaşadı. Son olarak 2010’dan itibaren küresel borç rekor bir düzeye geldi ve dünya GSYİH’sının %230’unu buldu. Bu borç özellikle gelişmekte olan piyasa ekonomilerinde hızlı artış gösterdi. 

Eğitimde Simülasyon Uygulamaları

13.02.2020 – Perşembe

Eğitici bir ortamda simülasyonlar, gerçekteki olayların taklit veya kopyalarının güçlü bir teknikle öğretilmesidir. Simülasyonlar öğrencileri sadece motive etmezler, olayların gerçek ortamda nasıl bir tepki vereceğini de öğretirler.Finans alanında da çok sayıda simülasyon eğitimi bulunmaktadır:

Green Deal ve Yeşil Finans Bizlere Neler Getirecek?

12.02.2020 – Çarşamba

Yeşil Anlaşma orijinal adıyla Green Deal Avrupa Birliği’nin, iklim krizi ve küresel ısınma ile mücadelede dünyada başat bir rol üstlenmek amacıyla hayata geçirdiği eylem planlarının tümüne verilen isimdir. Bu anlaşma tüm AB üye ülkelerini 2050 yılına kadar karbon-nötr hale getirmeyi hedefleyen bir dizi çalışmanın yapılmasını içermektedir.

Robo-Danışmanlık (Robo-Advisor) nedir ?

11.02.2020 – Salı

Robo danışmanlar, çok küçük komisyon ücretleri karşılığı kullanılabilen, akıllı ve uyum sağlayan algoritmalar kullanarak, yatırımcının risk tercihleri çerçevesinde yatırım portföyünü yöneten yazılım platformlarıdır.

MOOC Nedir ?

07.02.2020 – Cuma

MOOC (Massive Open Online Course) Kitlesel açık çevrimiçi ders olarak Türkçe’ye çevrilebilir. Bilginin her yerde olduğu yeni Dünya için oluşturuldu. Çoğunlukla ücretsiz yada normal kurslara göre çok çok düşük maliyetlidir.

Koronavirüs’ün Dünya ve Çin Ekonomisine Etkileri

06.02.2020 – Perşembe

Dünya ekonomisindeki payı 2003’de %4, bugün %16’larda olan Çin büyük bir maden ve hammadde üreticisi ve en büyük ihracat ve ithalatçı ülkeler arasında. Ayrıca dünya için büyük bir üretim ve teknoloji üssü. Bu nedenle Dünya’da ticaret ve büyüme olumsuz etkilenirken, petrol ve emtia fiyatlarının düşüşü Türkiye’yi olumlu etkileyecektir.