http://sme-academy.org/

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Avrupa Birliği Erasmus+ çerçevesinde hazırlanan, Ulusal Ajans tarafından kabul edilerek yürürlüğe giren KOBİ Akademisi Projesi’nin açılış toplantısı, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO) gerçekleştirildi.

 

 

 

YURTİÇİ VE YURTDIŞINDAN KATILIM

Açılış toplantısına ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Önder Halisdemir, ATSO Genel Sekreteri Ali Şenol, Başkent Üniversitesi’nden akademisyenler Doç. Dr. Okan Yeloğlu ve Yrd. Doç. Dr. Soner Gökten, MKV Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Dilek Volkan, Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı Genel Sekreteri Ferhan Kaptan, Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı Proje Koordinatörü Onur Özkan, Finlandiya’nın Turku Üniversitesi’nden akademisyenler Timo Holopainen ve Jassi Oho, Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Caner Urhan Uşak Ticaret ve Sanayi Odası AR-GE ve Proje Sorumlusu Sevil Oyur katıldı.

TÜRKİYE ULUSAL AJANSI KABUL ETTİ

Toplantıda KOBİ Akademisi hakkında bilgi veren ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, “Akademi” isminin önemli olduğunu, bu ismin kullanılmasından memnuniyet duyduğunu belirtti. Serteser, “Bugün burada Avrupa Birliği Erasmus Plus kapsamında KOBİ’lere Finans Yönetimi Eğitimi-KOBİ Akademisi projemizin açılış toplantısında birlikteyiz. KOBİ’lere Finans Yönetimi Eğitimi-KOBİ Akademisi projemiz, Avrupa Birliği Erasmus Plus Programı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edilerek resmi olarak 1 Ocak’ta başlamıştır. 2 yıl sürecek projemiz Aralık 2019’da sonlanacaktır. Projemizin bütçesi ise 220 bin 210 Avro’dur” dedi.

FİNLANDİYA VE İSPANYA’DAN ORTAKLAR VAR

Projenin yerel ve uluslararası ortaklarının olduğunu kaydeden Serteser, “Projemizdeki yerel ortaklarımız yaklaşık 1085 öğretim elemanı ve 13 bin 500 öğrencisiyle Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Başkent Üniversitesi, 1891 yılında kurulan ve yaklaşık 3900 üyesi bulunan Uşak Ticaret ve Sanayi Odası, 30 yılı aşkın süredir finans alanında faaliyet gösteren yegane sivil toplum kuruluşu olan Finans Yöneticileri Vakfı ve Ulusal ve uluslararası bir çok Avrupa Birliği Projelerini başarı ile yürüten MKV danışmanlık Şirketidir. Uluslararası ortaklarımız ise 25 binden fazla öğrenci ve öğretim elemanları bulunan ve Finlandiya’nın köklü üniversitelerinden biri olan Turku Üniversitesi ve İspanya’dan ise birçok projeye imza atmış ve tecrübeli proje ekibi ile MEUS Danışmanlık Şirketi’dir” ifadelerini kullandı.

İŞLETMELERİN ÇOĞUNLUĞU KOBİ

Avrupa ve Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99’undan fazlasının Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler olduğuna dikkat çeken Serteser, “Hem Avrupa’da hem Türkiye’de işletmelerin yüzde 99’undan fazlasını KOBİ’ler oluşturmaktadır. KOBİ’ler aynı zamanda istihdamın yüzde 90’ından fazlasını ve ihracatın ise yaklaşık yüzde 60’ını üstlenmektedir. Bu rakamlar, KOBİ’lerin Avrupa ve Türkiye ekonomisindeki rolünü açıkça göstermektedir; diğer yandan ekonomide bu denli öneme sahip olan KOBİ’lerin elbette birtakım sorunları bulunmakta. Bu sorunların başında öz kaynak yetersizliği ve kredi teminindeki güçlüklerden oluşan finansal sorunlar gelmektedir” şeklinde konuştu.

FİNANSAL YÖNETİM SIKINTILARI GİDERİLECEK

KOBİ’lerin pazarda tutunma endişe yaşadığını aktaran Serteser, şöyle devam etti:

“Yeni ekonomi ve küreselleşmenin şekillendirdiği dünyada ve ülkemizde KOBİ’ler, bir taraftan pazarda tutunabilme endişesi yaşarken diğer taraftan bu rekabete direnebilmek için yoğun çaba sarf etmektedirler. KOBİ’lerin böyle bir ortamda ayakta kalabilmeleri, sağlam bir öz kaynak yapısına sahip olmalarına ve mali bünyelerinin güçlü olmasına bağlıdır. Bu kapsamda KOBİ Akademisi projesi ile yerel ve uluslararası ortaklarımızın katkılarıyla KOBİ’lerin finansal yönetim sıkıntılarının giderilmesine yönelik birtakım çalışmalar yürüteceğiz.”

BİLGİ VE TECRÜBE TRANSFERİ SAĞLANACAK

ATSO’da uygulanmaya başlanan KOBİ Akademisi’nin nasıl işleyeceği hakkında da bilgi veren Serteser, “KOBİ için Finans Yönetimi Eğitimi başlıklı projemiz kapsamında; Odamız’da KOBİ Akademisi oluşturulacak. Türkiye, İspanya ve Finlandiya’da KOBİ’lerin yeni iş fikirlerinin geliştirilmesine yönelik eğitimler verilecek. Girişimciler arasında bilgi transferi sağlanarak yeni iş geliştirmede ve iş kurmada karşılaşılan sorunlar ve engellerin çözümüne yönelik çalışmaları yapılacak. Diğer Avrupa ülkelerindeki potansiyel ticari partnerlere ulaşarak yeni iş olanakları geliştirilecek. On-line Finansal Yönetim Modülü oluşturularak KOBİ’ler için On-line Finansal Yönetim Eğitimi verilecek. Türkiye, İspanya ve Finlandiya arasında bilgi ve tecrübe transferi ağı oluşturulacak” ifadelerini kullandı.

ATSO, 21 PROJEYE DAHİL OLDU

Toplantıya katılanlara Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nın faaliyetleri hakkında da bilgi veren Serteser, “Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız 6134 toplam üyesiyle Afyonkarahisar’ın en güçlü sivil toplum kuruluşu olarak İlimiz iş âlemine öncülük etmektedir. Odamız, bağlı olduğu 5174 sayılı yasayla belirlenen görevlerinin yanında, ilimizde ekonomik hayatı doğrudan ve dolaylı etkileyebilecek her konu ve gelişmeye önem vermektedir. Bu kapsamda, İlimizin gelişimi ve kalkınması için her daim proje üreten, yürüten ve projelerde yer alan bir kurum olduk. Son 8 yıllık döneme baktığımızda 16 ulusal, 5 Uluslararası olmak üzere 21 projeye dâhil olduk ve yürüttük. Bu projelerden toplam 4.5 milyon dolar hibe desteği aldık. Şuanda ise KOBİ Akademisi projemiz ile birlikte devam eden 4 adet projemiz bulunmakta” dedi.

ÖNEMLİ BİR İŞBİRLİĞİNE İMZA ATILIYOR

Türkiye Finans Yöneticileri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Önder Halisdemir de KOBİ Akademisi’nin önemine dikkat çekti. Halisdemir, “Bünyesinde kurumsal üyelerimiz bankaları barındıran, çok değerli finans profesyonellerini barındıran Vakfımız, yine önemli bir işbirliğine imza atıyor. Afyon Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde Anadolu’da KOBİ’lere yönelik bir eğitim ateşi, bir kıvılcımı başlatıyoruz. Bu kapsamda masanın diğer tarafına geçip artık banka tarafından değil, KOBİ tarafından finansa erişim olanaklarını kolaylaştırıyor olacağız. Projedeki Finlandiyalı ve İspanyol ortaklarımızla beraber, bu ülkelerde KOBİ’ler finansa nasıl erişiyorsa, bu perspektifi de projeye katıyor olacağız. Ayrıca bu ülkelerle beraber işbirliği yaptığımız için Afyon ve Uşak’taki KOBİ’lerimizin burası ile iş kapasitelerinin gelişmesine öncelik veriyor olacağız” diye konuştu.

AFYONKARAHİSAR VE UŞAK’A HAYIRLI OLSUN

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Caner Urhan ise bu projenin Afyonkarahisar ve Uşak’a katkı sağlayacağına inandığını belirtti. Urhan, “Öncelikle Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı’nı ve Genel Sekreteri’ni kutlamak istiyorum. Bizim yaptığımız toplantılarda KOBİ’lerin en büyük sıkıntısı finansa erişim ve finans yönetimi. Böyle bir güzel konu seçmelerinden dolayı kendilerini tebrik ediyorum. Projenin ilimize ve Afyonkarahisar’a hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ KATKI SAĞLIYOR

Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Yeloğlu da şu ifadeleri kullandı:

“Çok önemli olduğunu düşündüğümüz bir projenin ayağını yürütmek için buradayız. Gerek ulusal, gerek uluslararası alanda son derece ses getireceğine inanıyoruz. Üniversitemiz adına her türlü katkıyı yapmaktan da mutluluk duyacağız.”

PROJEDE YER ALMAKTAN ÇOK MUTLUYUZ

KOBİ Akademisi’nin uluslararası ortakları arasında yer alan Finlandiya’nın Turku Üniversitesi’nden Timo Holopainen de projede yer almaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Holopainen, “Bu projede yer almaktan çok mutluyuz. Başkanımıza ve Genel Sekreterimize çok teşekkür ediyorum. Avrupa’nın en önemli ülkelerinden biri olan Finlandiya olarak bu projede KOBİ’lerin finansal erişimini kolaylaştırmak adına elimizden geleni yapacağız” dedi.

EKONOMİYİ KOBİ’LER AYAKTA TUTUYOR

MKV Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Dilek Volkan ise, KOBİ Akademisi Projesi’nde finansa erişim ve finans yönetimi konularının ele alınacağını kaydetti. Volkan, “Projenin değerli ortaklarının varlığı, projenin başarısının ve sonrasında sürdürülebilirliğinin garantisi olacak. Bildiğiniz gibi Türkiye ekonomisini ayakta tutan KOBİ’ler, çok fazla rotasyona uğramaktadır. Bunun da en büyük nedenlerinden birisi, özkaynak yetersizliği ve finansa erişim olanaklarının yetersizliği, aynı zamanda finans yönetiminin de yetersizliğidir. Projede amaçlanan, değerli üniversitelerimiz vasıtasıyla, Finans Vakfı vasıtasıyla hazırlayacağımız Finans Yönetimi Modülleri’nin ve Finansa Erişim Olanakları Modülleri’nin KOBİ’lere Ticaret ve Sanayi Odası vasıtasıyla aynı zamanda uzaktan eğitim şeklinde aktarılması olacaktır. Odalarımız, projenin sürdürülebilirliğinin garantisi olacaktır” ifadelerini kullandı.